بررسی علل روابط فرازناشویی (خیانت)

بخشی از خانم های عزیز با این افکار و گاهی کابوس زندگی می کنند که مبادا همسرشان سراغ زنی دیگر برود و غافل از زندگی اصلی خود با او شود و متاسفانه بدلیل روند صعودی طلاق و مشاهده شدن زندگی اطرافیان که به همین دلیل و دلایلی دیگر از هم پاشیده شده و عشق و محبت روزهای نامزدی و اوایل ازدواج از بین رفته است، بسیار نگران شدند.
در این مواقع به ذهن هرکس خطور می کند که چگونه زندگی خود را محکم و استوار نگه دارد و نگذارد که از عشق و محبت همسرش نسبت به خود کم شود.

از علل خیانت می توان به موارد زیر به صورت بسیار خلاصه اشاره نمود:

حس تنوع طلبی:
در آقایان بیشتر از خانم ها دیده می شود؛ پیش می آید که بعضی مردها درگیر چنین روابطی شوند. این افراد دوست دارند که به روابط جدید ورود کنند و رابطه به تنهایی همراه با هیجان است و این افراد این احساس را بسیار دوست دارند. به دلیل همین هیجان و احساس است که فرد شروع به تغییر شریک خود می کند.

سردی روابط:
وقتی بین زوج ها روابط محبت آمیز، عاطفی و هیجانی کم می شود و دیگر خبری از احساس شور و هیجان نیست احتمال خیانت بیشتر می شود. بنابراین علائم را شناسایی کنید و نسبت به تغییرات یکدیگر مراقب باشید.

سرد شدن نسبت به ظاهر یکدیگر :
در زندگی زناشویی افراد به تدریج ممکن است نسبت به ظاهر همسرشان دلسرد شوند یا اینکه جذابیت های فرد مقابل برای شان یکنواخت و تکراری شده باشد. خواسته های یکدیگر را بپرسید. از همدیگر انتظارات را در فضایی دوستانه پرسش کنید و مطمئن باشید که اگر مشکلاتی بخواهد رخ دهد در همین گفتگوها به حداقل می رسد.

ازدواج های اجباری :
زن یا مردی که برخلاف میل شان و به دلیل اصرار خانواده تن به ازدواج می دهند، احتمال آنکه به همسرشان خیانت کنند بیشتر از سایرین است؛ لطفا از تحت فشار قرار دادن افراد برای ازدواج اجتناب کنید. بگذارید تا افراد در فضایی سالم و آرام، به راحتی انتخاب کنند.

انتقام گرفتن :
زن و شوهر ممکن است به دلیل رنجشی که از یکدیگر دارند دست به انتقام بزنند و راه خیانت را انتخاب می کنند. مثلا مردی که به همسرش بدبین است و او را تحت فشار قرار می دهد، همسرش برای انتقام گرفتن از او بی وفایی می کند. انتقام گرفتن بدین شیوه بیشتر توسط افرادی اتفاق می افتد که مهارت های زندگی و مهارت های اجتماعی پایینی دارند و حل مسئله به ساده ترین شیوه انجام می شود یعنی پاک کردن صورت مسئله.

برآورده نشدن نیازهای جنسی :
بعضی افراد که در روابط جنسی به مشکل برمی خورند به جای آنکه از طریق مشاوره و مراجعه به متخصصان مشکلات شان را حل کنند، به همسرشان خیانت کنند. اگر در این فضا قرار دارید و با همسرتان هم نمی توانید مستقیم صحبت کنید می توانید به یک مشاور مراجعه کرده و از او بخواهید تا ایشان با همسرتان صحبت کند. حتما اثرگذار خواهد بود.

کنجکاوی:
گاهی افراد به دلیل صحبت سایرین درباره روابط خارج از سیستم خانواده، به دنبال بی وفایی می روند و به اصطلاح می خواهند ببینند چه خبر است. این افراد عموماً قدرت حل مساله کافی نیز ندارند. زمانی که در گروه های همسالان و گروه های فشار قرار می گیرند به راحتی با آن ها همراه می شوند و نیازی کاذب در آن ها شکل می گیرد.

احساس ناامنی در رابطه:
یکی دیگر از دلایل، ایجاد بی مهری است. مثلا زمانی که یکی از طرفین به دفعات به همسرش بگوید تو را ترک می کنم، حس ناامنی در او به وجود خواهد آمد. گاهی اوقات ما جملاتی را به صورت جدی بیان نمی کنیم اما تاثیری که بر فرد مقابل دارد بسیار سخت و دشوار خواهد بود.

داشتن انتظارات و رفتارهای غیرمعقول:
این انتظارات می توانند در مسائل زناشویی و مادی باشند، اما نتایجی که این موارد می دهد در حوزه زندگی و خانواده خواهد بود و هرکدام به نوعی به زندگی آسیب می رسانند. توانمندی های خودمان و همسرمان را باید بشناسیم و سپس نسبت به همین توانمندی ها انتظارات خویش را سامان دهیم.

 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
پنج راه طلایی برای ایجاد انگیزه
نوشتهٔ بعدی
با بدن‌تان به صحبت‌های همسر خود گوش دهید.

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست